İSTANBUL BOĞAZI

Dünyanın en  büyük ve önemli şehirlerinden biri olan  İstanbul  gibi çok özel bir şehre sahip olduğumuz için oldukça şanslıyız.Trafik,göç ve nüfus gibi aşılması güç bazı handikaplara sahip olsa da bunların hiçbiri İstanbul’un dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Şehri özel kılan öğelerden bir tanesi de kesinlikle İstanbul’un o eşsiz boğazı. Şehrin simgesi olarak kabul edilen İstanbul Boğazı hakkında tüm detayları gelin yakından inceleyelim.

 

İstanbul’u İstanbul yapan meşhur İstanbul Boğazı, Karadeniz ve Marmara Denizi’ni birbirine bağlamaktadır. Ayrıca bu boğazın bir yakası Avrupa’ya, diğer yakası ise Asya’ya aittir. Bu durum, boğazı jeopolitik açıdan oldukça değerli kılar. Sadece İstanbul değil, Türkiye’ye dair bütün turistik tanıtımlarda en çok kullanılan yerdir. Dünyada uluslararası deniz taşımacılığı yapan diğer boğazlarla kıyaslandığında en dar geçite sahiptir. Karadeniz’e kıyısı olan pek çok ülke, Akdeniz yönüne gitmek adına burayı kullanmak zorundadır. Boğaza dair egemenlik hakları 1936 senesinde imzalanan anlaşmayla beraber ülkemize teslim edilmiştir.

Boğaz üzerinde toplamda 3 adet köprü bulunmaktadır. Köprüler Asya ve Avrupayı birbirine bağladıkları için oldukça önemli bir işleve sahiptirler. Boğaz üzerinde oldukça yoğun bir deniz taşımacılığı söz konusudur.Şehir hatları vapurları ve feribotlar dışında, yük gemileri ya da yolcu motorlarını da gün içinde sıklıkla görmek mümkündür. Yakın tarihte denizaltı ulaşımına yeni bir boyut atlatan Marmaray sayesinde boğazın iki yakasına daha hızı bir şekilde ulaşım sağlana biliyor. 4. Jeolojik zamanda oluşan İstanbul Boğazı, tarih boyunca pek çok medeniyete kucak açmıştır. Bir fay çöküntüsü olduğuna dair öngörüler ağırlık kazanmış olsa bile oluşumuyla ilgili kesin yargılara varmak güçtür.

Üsküdar açıklarındaki bölüm, boğazın tuzluluk oranının en yüksek olduğu alanlardır. Bu oranın en düşük olduğu yerlerin başında ise Beykoz ve çevresi geliyor. Suları çevreleyen alanda Kız Kulesi ve Kuruçeşme Adası, oldukça ilgi görür. Boğazın son dönemlerde en ciddi sorunu kirlilik.Özellikle büyük tankerler ve bilinçli atılan çöpler.