EN ŞİRİN SEMT KUZGUNCUK

                       

Üç dinin buluştuğu Kuzguncuk’ta biri Ermeni, biri Rum kilisesi olmak üzere iki kilise bir havra bir de cami vardır. Yan yana duran kutsal mekanlar semtteki huzurun ve hoşgörünün birer sembolüdür.

Adeta her sokak dizi ya da film platosudur

Tek katlı minik evlerin etrafını çevrelemiş otlar ve gül hatmilerle, meyve ağaçlarıyla dolu; içinde kedi yavrularının civcivlerle oynaştığı yemyeşil bahçeler…

Ama bu bahçeler öyle süslü püslü dizayn edilmiş bahçeler değil, tamamen doğal bahçelerdir.

Orijinaline sadık kalınarak yapılan restorasyon candır

Semte güzellik veren eski evlerin çoğu restore edildi altı kagir, üstü ahşap olan iki üç katlı çiçeklerle süslü evlerin önünde, insanların sohbet ettiği,gazete okuduğu küçücük çay evleri, cafeler var artık.

Dostluk ve vefa kol kola gezmektedir Kuzguncuk’ta

Hırıstiyan ve Musevilerle Müslümanlardan oluşan Kuzguncuk halkı yıllardır sevgi saygı dostluk içinde yaşamlarını sürdürürler.Son yıllarda göçler nedeniyle gayri Müslim halk azalmıştır ama semtin tatlı aksanlarıyla konuşan yaşlı amcaları,yaşlı teyzeleri esnafı sıkı sıkıya tutunurlar burada hayata.

Çınaraltısız Boğaz semti olur mu hiç?

Sahile indiğinizde, kıyıdaki evlerin arasından bir minik meydan çıkar karşınıza,yemyeşil ağaçlarla çevrili Çınaraltı.Meydanın yanında eski bir fırın, tavşankanı bir çay, sıcacık bir simitle “hoş geldiniz” der size.